Maďarsko

Poloha:
-Maďarsko leží v strednej Európe
-Je vnútrozemským štátom, rozprestiera sa južne od Slovenska
 
Príroda:
Na území Maďarska na nachádzajú prevažne nížiny. Pokrývajú až tri pätiny povrchu Maďarska. Východne od rieky Dunaj leží najväčšia nížina – Veľká dunajská nížina, na západe Maďarska leží menšia –Malá dunajská nížina.
Obe nížiny pokrývajú aj časť Slovenska. Na severe Maďarska a na hraniciach so Slovenskom ležia pohoria.
Pohorie s najvyššou nadmorskou výškou sa nazýva Matra. Medzi najväčšie rieky patrí Dunaj, ktorý pretína Maďarsko a na východe rieka Tisa. Známe je jazero Balaton, ktoré leží na juhozápadnom Maďarsku. Je najväčším stepným jazerom v Európe.
 
Podnebie:
Maďarsko leží v miernom podnebnom pásme. Pre podnebie sú typické teplé letá a studené zimy. Vo východnej časti Maďarska spadne menej zrážok.
 
Hospodárstvo:
Už v minulosti sa Maďarsko zameriavalo na poľnohospodársku výrobu a potravinársky priemysel. Pôvodné stepi ľudia premenili na úrodnú pôdu. V súčasnosti sa na nich pestujú obilniny, cukrová repa, kukurica, slnečnica, tabak, ovocie, zelenina. Známy je chov dobytka, ošípaných, hydiny, koní.
 
Maďarsko je z dôvodu nedostatku nerastných surovín nútené zásobovať krajinu dovozom z iných krajín. Vlastnou surovinou je bauxit, ktorý spracúvajú hlinikárske závody, časť z neho vyvážajú do zahraničia. Dobre rozvinutý je aj strojársky, chemický, farmaceutický a potravinársky priemysel. V strojárskom priemysle dominuje výroba autobusov a montáž automobilov. Chemický priemysel sa zameriava na spracovanie ropy. 
 
Významným priemyselným centrom Maďarska je hlavné meno Budapešť.
 
Sídelná sieť:
Viac ako pätina obyvateľov žije v hlavnom meste Budapešti. Celkovo žije viac obyvateľov v mestách. Medzi ďalšie veľké mestá patrí Debrecen, Miskolc, Szeged, Pécs, Gyór.
 
Juhovýchodné územia sú typické rozptýleným osídlením, tzv. samotami, usadlosťami, kde žije len zopár ľudí. 
 
V Maďarsku žijú aj národnostné menšiny, ktoré sú sústredené najmä v pohraničných oblastiach.